Nadchodzi rewolucja Compliance w średnich i dużych firmach
FIRMY | Projekt ustawy o jawności życia publicznego przewiduje nowe obowiązki dla przedsiębiorców w zakresie stosowania wewnętrznej procedury antykorupcyjnej. Zapewnienie sprawnego systemu Compliance stanowić będzie pierwszą linię obrony firm przed ryzykiem naruszeń przepisów.
W rozdziale X projektu ustawy o jawności życia publicznego (dalej projekt ustawy) opisane zostały środki przeciwdziałania praktykom korupcyjnym, przez które rozumie się implementację środków organizacyjnych, kadrowych i technicznych, mających na celu przeciwdziałanie tworzeniu otoczenia sprzyjającego przypadkom popełnienia przestępstw korupcyjnych. Art. 67 projektu ustawy nakłada obowiązek opracowania i wdrożenia procedur antykorupcyjnych w firmach, będących co najmniej średnimi przedsiębiorcami, w rozumieniu przepisów ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Chodzi więc o przedsiębiorców zatrudniających co najmniej 50 osób lub realizujących obrót większy niż 10 milionów euro rocznie.
Warto jednak zauważyć, iż projektodawca wymienia – jedynie przykładowo – środki mające na celu wdrożenie procedury antykorupcyjnej przez przedsiębiorcę. Katalog ten nie jest zamknięty, a jego zakres – zarówno podmiotowy jak i przedmiotowy – budzi szereg wątpliwości. Pojawia się zatem pytanie, w jaki sposób przedsiębiorcy będą mogli opracować i wdrożyć procedurę antykorupcyjną, aby skutecznie zabezpieczyć się przed ryzykiem kar finansowych? Jak należycie wywiązać się z nałożonych obowiązków, aby nie naruszyć przepisów nowej regulacji? Odpowiedzi na te i inne pytania poszukuje dziś coraz więcej przedsiębiorców, a projektowana regulacja ma wejść w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta